Florian Arbenz / Vistel Brothers „Convergence” [ODWOŁANY]


19 stycznia 2019 21:30

Dodaj do kalendarza Google

„Jazz to zapewne najbardziej bezinteresowna forma sztuki. W jazzie dajesz z siebie wszystko, aby ktoś inny zagrał jak najlepiej. Robisz, co możesz, aby to jemu się udało, aby go do tego zainspirować. A więc to jest akt poświęcenia.” Dizzy Gillespie

Wayne Shorter uczył się od Miles’a Davisa, który uczył się od Clark’a Terry i Charlie’ Parkera, którzy uczyli się od Lester’a Younga i Tommy Douglasa. Ta kaskada inspiracji przekazywanej z pokolenia na pokolenie jest jedną z najbardziej niezwykłych cech tradycji jazzu, a jej podstawą jest wspaniałomyślność i zaangażowanie społeczności muzycznej. Przekazywanie sobie idei pomiędzy pokoleniami muzyków jest w jazzie tak samo ważne, jak współpraca w trakcie improwizacji.

Aby kontynuować ten istotny proces, uznany szwajcarski perkusista Florian Arbenz(z trio VEIN) oraz rewelacyjni kubańscy bracia Vistel (trębacz Jorge i saksofonista Maikel) rozpoczęli współpracę przy nowym cyklu Convergence, zbliżając gwiazdy u szczytu kariery z pretendentami młodszego pokolenia. ”Wymieniamy się pomysłami, odkrywamy kompozycje z tego repertuaru i gramy nową, oryginalną muzykę.” - mówi Arbenz

Florian Arbenz po raz pierwszy spotkał się z Vistel Brothers podczas studiów w Hawanie prawie 20 lat temu, a kolejny raz gdy grali z legendarnym Gregiem Osby. „Ponieważ gram tak dużo z trio fortepianowym VEIN, w nowym projekcie nie chciałem pianina, a gitarę, i mam wspaniałego brazylijskiego gitarzystę Nelson Verasa, który przyłączył się do tej przygody.” Do projektu dołączył również kontrabasista z Nowego Jorku Josh Ginsburg.

FLORIAN ARBENZ / VISTEL BROTHERS
Jorge Vistel – trąbka
Maikel Vistel – saksofon
Nelson Veras – gitara
Josh Ginsburg – kontrabas
Florian Arbenz – perkusja

Sobota, 19.01.2019
I koncert – 19:00
II koncert – 21:30

BILETY
Normalny – 115 PLN
Ulgowy – 103 PLN

✱ Bilety są dostępne na naszej stronie internetowej www.12on14club.com / w kasie klubu / przed koncertem „na bramce” (jeśli pula biletów nie została wyczerpana).
✱✱ Bilety ulgowe przysługują posiadaczom klubowej karty VIP / dziennikarzom bez akredytacji / studentom i uczniom za okazaniem ważnej legitymacji.
✱✱✱ W przypadku ceny biletu powyżej 100 zł dla posiadaczy Karty Muzyka, Managera obowiązuje opłata w wysokości 50 % ceny podstawowej.
✱✱✱✱ Koncerty zaczynają się punktualnie. Zakup biletu gwarantuje miejsce siedzące. Posiadaczom Kart VIP przysługuje możliwość wyboru miejsca.


Florian Arbenz - jest jednym z najbardziej wszechstronnych i utalentowanych perkusistów w Europie, z niezrównanym jazzowym dorobkiem w uznanym szwajcarskim trio VEIN. Poznawał jazz poprzez znajomość z artystami takimi jak Kirk Lightsey i Famadou Don Moye, a także studiował u Eda Thigpena i Steve’a Smitha. Ma także klasyczne wykształcenie perkusyjne i rozległe międzynarodowe doświadczenie orkiestrowe z występów m.in. z Peterem Eötvösem, Györgym Kurtagem i Christophem von Dohnanyiem. Jako student spędził sześć miesięcy na Kubańskim Uniwersytecie Artystycznym i odtąd aktywnie interesuje się sceną międzynarodową, w swą grę włączając elementy techniki azjatyckiej, a także afro-kubańskiej. Florian postępuje śladem najbardziej zaawansowanych praktyków perkusji, takich jak Chris Dave i Eric Harland, i doskonali własną technikę z równie nowatorską intencją.

Maikel Vistel - urodzony w Santiago de Cuba w rodzinie o wielopokoleniowej muzycznej tradycji, sięga korzeni kultury swej ojczyzny kształtując współczesne, ciepłe i osobiste brzmienie. Maikel uczył się u wielkich mistrzów jazzu, takich jak Mark Turner, George Garzone, Joe Lovano, Greg Osby, Roman Filiú, David Virelles, Gary Thomas i Steve Coleman. W 2005 roku wraz z bratem i muzycznym partnerem, trębaczem Jorgem Vistelem, zamieszkał w Madrycie. To w Europie bracia stworzyli swój pierwszy projekt pod nazwą Vistel Brothers. Grupa występowała z wielkim powodzeniem na scenach najważniejszych jazzowych klubów i festiwali w Hiszpanii.W 2015 roku wydał album STEPS w nowojorskiej wytwórni Inner Circle Music legendarnego saksofonisty Grega Osby.

Jorge Vistel - urodził się w Santiago de Cuba i jako spadkobierca muzycznej dynastii, zna sekrety swojej ojczyzny i znakomicie łączy je z jazzową awangardą. Rezultatem jest jego współczesny, osobisty i autentyczny styl.Vistel rozpoczął naukę muzyki w dzieciństwie, a potem kontynuował ją w Narodowej Szkole Artystycznej na Kubie. Równocześnie brał lekcje m.in. u Steve’a Colemana, Wyntona Marsalisa, Nicholasa Paytona, Steve’a Turre’a i Barry’ego Harrisa. W 2005 roku zamieszkał w Europie, gdzie grywa z takimi artystami jak Benny Golson, Roy Hargrove, Doug Hammond, David Murray, Henry Cole, Lewis Nash, Dado Moroni, Benny Green, Marcus Printup, Stefano Bedetti, Gary Thomas, David Virelles i Roman Filiu. W 2014 roku koncertował ze sponsorowanymi przez Quincy’ego Jonesa Alfredo Rodriguezem & The Invasion Parade.

Nelson Veras - urodzony w Salvador de Bahia/ Brazylia. Już jako nastolatek koncertował z takimi muzykami jak Pat Metheny, Aldo Romano, Gary Peacock, Michel Petrucciani, Mark Turner, Lee Konitz. To jeden z najciekawszych i najbardziej charakterystycznych współczesnych gitarzystów jazzowych. Veras, obecnie mieszkający we Francji, protegowany Pata Metheny, łączy tradycje obu krajów z wirtuozerskim hołdem dla Joao Gilberto i Django Reinhardta, przywołuje obie tradycje i ale też funkcjonuje niezależnie.

Josh Ginsburg - urodzony w Baltimore (USA) basista regularnie występuje na scenach koncertowych i w klubach jazzowych całego świata. „Myślę, że to w Baltimore nabyłem tę rytmiczną intensywność, a także głęboką miłość do jazzowej tradycji.” Przez ostatnie kilka lat Josh koncertował z zespołami prowadzonymi między innymi przez Kurta Rosenwinkela, Jeremy’ego Pelta i George’a Colligana. Josh Ginsburg szybko zyskuje renomę na europejskiej scenie dzięki swoim zwinnym i pełnym wyobraźni improwizacjom.

Bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera

Email