Retransmisja: Tal Blumstein Trio


19 listopada 2017 22:00

Dodaj do kalendarza Google

Zapraszamy serdecznie do wysłuchania retransmisji koncertu Tal Blumstein Trio na falach radia Chillizet, który odbył się w 12on14 Jazz Club 29 września 2017.

▎Niedziela, 19.11.2017
g. 22:00 – 00:00

Chillizet: Warszawa 101,5 FM / Katowice 93,6 FM / Kraków 93,7
Online: http://www.chillizet.pl/sluchaj/online/Chilli-ZET-online.html

▎TAL BLUMSTEIN TRIO

Tal Blumstein – fortepian
Mathias Højgaard Jensen – kontrabas
Aidan Löwe – perkusja

Tal Blumstein jest izraelskim pianistą i kompozytorem, którego miłość do fortepianu zaczęła się w młodym wieku, a wkrótce stała się wielkim zainteresowaniem dla improwizacji i świata jazzu. Studiował w prestiżowej Thelma Yellin School for the Arts i po kilku miesiącach dołączył do izraelskiej Orkiestry Sił Obronnych jako główny pianista. Studia ukończył w Nowej Szkole Jazzu i Muzyki Współczesnej w Nowym Jorku, jako najlepszy absolwent roku. Podczas pobytu w Stanach spotkał się z przyjaciółmi z dzieciństwa, Maxem Oleartchikiem na basie i Itayem Morchim na perkusji, którzy już byli aktywni na lokalnej scenie jazzowej i wielokrotnie występowali z uznanymi muzykami, takimi jak Gadi Lehavi (który teraz występuje z Eli Degibri) i Avichai Ornoy, by wymienić tylko kilka z nich.

Tal Blumstein Trio to debiutancki album tria o tej samej nazwie, który ukazał się w maju 2014 roku. Album zawiera zestaw siedmiu oryginalnych kompozycji, będących intymnymi narracjami inspirowanymi latami spędzonymi wspólnie przez trio w Nowym Jorku.

Wspierany przez głębokie i ciepłe basy Maxa Oleartchika i instrumenty perkusyjne Itaya Morchiego, pianista Tal Blumstein swobodnie przechodzi pomiędzy spokojnymi i kojącymi balladami a bardziej ożywionymi utworami. Współgranie trio jest imponujące i brzmi bez wysiłku. Melodie wykonywane są perfekcyjnie pod kontrolą, a nie przesadzone gimnastyką techniczną, co ujawnia pewną dojrzałość przekraczającą ich młodość. Zawarte w każdym utworze wykorzystanie przestrzeni i harmonii jest wymowne i poruszające, a na pewno przywołuje nowoczesne elementy jazzu, choć spokojne, a zarazem asertywne, śpiewanie Tala dodaje na planie bliskowschodniego rezonansu.

Od pierwszego albumu to trio zasługuje na szczególną uwagę.

Realizacja nagrania live, mix, mastering, przygotowanie transmisji: Tomasz Pierchała.

Bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera

Email