Piotr Wyleżoł Trio


12 maja 2016 20:30

Dodaj do kalendarza Google

Piotr Wyleżoł prowadzi autorskie Trio od początku swojej kariery muzycznej. To obecnie jeden z najbardziej rozpoznawalnych zespołów na polskiej scenie jazzowej. Poza liderem tworzą go: Michał Barański na kontrabasie i Łukasz Żyta na perkusji. Muzycy ? co jest niezwykle rzadkie - w niezmienionym składzie tworzą Trio od ponad 10 lat. Dyskografia Tria to 3 studyjne albumy, które spotkały się z bardzo dobrym przyjęciem przez słuchaczy oraz zyskały wiele pochlebnych opinii w prasie muzycznej. Już po pierwszej płycie krytycy nie szczędzili ciepłych słów: ?To jeden z najciekawszych debiutanckich albumów. Trio złożone z młodych polskich muzyków zbudowało nastrój godny największych osiągnięć w swym gatunku.? (Jazz Forum 11.2001). W 2006 roku ukazała się druga płyta ?Piano Trio? ( z Łukaszem Żytą na perkusji i Michałem Barańskim na kontrabasie). W pażdzierniku 2009 roku nakładem renomowanej wytwórni Fresh Sound Records ukazała się trzecia, najnowsza płyta tria pianisty zatytułowana ?Children?s Episodes?. Płyta wydana została w serii New Talent, w której można znaleźć takie nazwiska, jak Brad Mehldau, Kurt Rosenwinkel czy Chris Cheek. Warto nadmienić, że Piotr Wyleżoł jest pierwszym Polakiem, który dostał się do tego zaszczytnego grona. Płyta ta została również nominowana do nagrody Fryderyk 2010 w kategorii Jazzowy Album Roku.
http://www.piotrwylezol.com/

?PIOTR WYLEŻOŁ TRIO
Piotr Wyleżoł ? fortepian
Michał Barański ? kontrabas
Łukasz Żyta ? perkusja


? Piotr Wyleżoł - jeden z najlepszych polskich pianistów. Absolwent Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach w 2001 roku. W czasie studiów laureat wielu nagród, m.in. międzynarodowego konkursu improwizacji jazzowej w Katowicach oraz Jazz Juniors w Krakowie. Otrzymał Klucz do Kariery na Pomorskiej Jesieni Jazzowej a także nagrodę indywidualną dla najlepszego instrumentalisty na festiwalu ?Jazz nad Odrą?. Występował na wielu festiwalach (m.in. ?Jazz Baltica?, ?Leverkusen Jazz Tage?, ?Jazz Jamboree?) i salach koncertowych ( jak Royall Albert Hall w Londynie czy ?Olympia? w Paryżu ) kilkudziesięciu krajów świata. Od początku kariery lider własnych formacji. Ma w dorobku 5 autorskich płyt oraz kilkadziesiąt nagranych z innymi artystami i liczba ta stale rośnie. Współpracuje z wieloma wybitnymi artystami jak Janusz Muniak, Nigel Kennedy, Jarosław Śmietana, Ewa Bem, Tomasz Stańko, Edd Shuller, Billy Hart, Adam Pierończyk, Aga Zaryan.
Poza działalnością konecrtową od 2008 roku prowadzi klasę fortepianu jazzowego na Akademii Muzycznej w Krakowie.

? Michał Barański - znakomity polski kontrabasista, wielokrotnie nagradzany (m.in. Grand Prix 40ty Jazz nad Odrą, ?Anioł Jazzowy? - Bielska Zadymka Jazzowa). Współpracował z takimi jazzmanami jak: B.Terry, R. Kellaway, W. Galison, E. Henderson, B. Maupin, Z. Namysłowski, T. Stańko, J. Śmietana, J. Mencel, G. Nagórski, M. Sikała, P. Baron, J. Torres, A. Zaryan, D. Miśkiewicz. Otrzymał również nagrodę indywidualną ?Swingujący Kruk? na III Hot Jazz Spring w Częstochowie. Jest laureatem dwóch nagród Akademii Fonograficznej ?Fryderyk? za udział w albumie ?Umiera Piękno? Agi Zaryan w kategorii muzyka poetycka oraz za album ?Assymetry? Zbigniewa Namysłowskiego w kategorii najlepszy album-muzyka jazzowa. W 2008 roku został wybrany przez czytelników Jazz Forum najlepszym kontrabasistą roku.

? Łukasz Żyta - absolwent Akademii Muzycznej na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach. Jeden z czołowych polskich perkusistów jazzowych. Laureat wyróżnień i nagród zespołowych oraz indywidualnych. Z zespołem Joint Venture otrzymał I nagrodę na festiwalu Jazz Juniors w Krakowie w 1995, nagrodę na Festiwalu Standardów Jazzowych w Siedlcach (1996) oraz nagrodę dla najbardziej obiecującej grupy na Europ? Jazz Contest w Hoelaart (1996). Jest też laureatem I nagrody Konkursu Perkusistów Jazzowych w Grodzisku Mazowieckim (1998). Otrzymał wyróżnienie indywidualne na Festiwalu Jazz nad Odrą we Wrocławiu (1998). Ma na koncie współpracę z takimi muzykami jak: B. Watson, J. Ptaszyn Wróblewski, J. Muniack. A. Cudzich, J. Mencel, B. Terry, P. Wojtasik, J. Honzak, G. Nagórski, D. Murray, D. Friedman, Z. Namysłowski, T. Szukalski, H. Miśkiewicz, D. Oleszkiewicz, G. Auguścik, M. Tokaj.

Bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera

Email