New Jazz Scene: Mateusz Pałka Trio & Szymon Mika


23 stycznia 2019 20:30

Dodaj do kalendarza Google

Mateusz Pałka Trio Grupa została założona w 2016 roku w Krakowie. Zespół tworzą trzej niezwykle kreatywni, nagradzani na wielu festiwalach międzynarodowych muzycy: Mateusz Pałka – fortepian, Piotr Południak – kontrabas, Patryk Dobosz – perkusja.

Mateusz Pałka Trio ma zdolność pobudzać, inspirować i przenieść ludzi w charyzmatyczny słowiański trans. Z tym przekonaniem przyszedł na świat, debiutancki album najnowszego projektu polskiego pianisty Mateusza Pałki, który nosi tytuł „Sansa”. Nazwa ma wiele emocjonalnych znaczeń, jest to opowieść o istocie ludzkiej, o długim procesie poznawania siebie, o potrzebie miłości i pokoju na świecie, o szacunku dla dźwięku. Sansa to także imię i charakter kobiety, która widzi radość w małych rzeczach.

Laureaci II nagrody 40 jubileuszowego Międzynarodowego Festiwalu Jazzowego Jazz Juniors w Krakowie.

Spotkanie tych trzech muzycznych wizji zaowocowało stałą współpracą. Muzyka grana przez grupę jest inspirowana folklorem europejskim, jazzem oraz muzyką klasyczną; to mieszanina własnych kompozycji i kolektywnej improwizacji. Muzycy indywidualnie koncertują w Europie, Stanach Zjednoczonych oraz Azji.

Oficjalna premiera płyty miała miejsce podczas Fara Jazz Festival we Włoszech 25 lipca 2017 roku. Album ukazał się nakładem włoskiej wytwórni Emme Record Label. Płyta ,,Sansa” zyskuje wysokie noty wśród krytyków na rynku międzynarodowym.

I miejsce w zestawieniu Jazzowy Polski Debiut Roku 2017 według dziennikarza radiowej Jedynki Pana Adama Dobrzyńskiego


Artyści o Mateuszu Pałce:

,,Wysublimowany, uważny i wrażliwy pianista grający w sposób, który powoduje że chce się go słuchać. Umiar i pasja. Jest leaderem, który tworzy ważną przestrzeń dla innych z jego składu. Jestem ciekawa jego kolejnych muzycznych kroków i trzymam kciuki za następne projekty, których wiem że ma sporo w planach’’ Aga Zaryan

,,Mateusz Pałka to wyjątkowy pianista. Posiada unikalną wrażliwość, czyniącą każdy dźwięk częścią muzycznej opowieści. Prawdziwy artysta!’’ Piotr Wyleżoł


Szymon Mika - gitara
Mateusz Pałka - fortepian
Piotr Południak - kontrabas
Patryk Dobosz- perkusja

START: 20:30
BILETY: 30 PLN

✱ Bilety są dostępne na naszej stronie internetowej www.12on14club.com / w kasie klubu / przed koncertem „na bramce” (jeśli pula biletów nie została wyczerpana).
✱✱ Posiadaczom kart muzyka, fotografika, dziennikarza i managera, przysługuje wolny wstęp.


Mateusz Pałka - polski pianista, improwizator, kompozytor. Artysta jest jednym z najciekawszych pianistów jazzowych młodego pokolenia. Zachwyca dojrzałą grą, subtelnością, dbałością o każdy dźwięk i profesjonalnym warsztatem. W jego pianistyce drzemie duch impresjonizmu i romantyzmu. Współtworzy autorskie projekty takie jak Mateusz Pałka Trio, Mateusz Pałka/Szymon Mika Quartet, Mateusz Pałka/Szymon Mika Duo. W roku 2011 otrzymał stypendium Przewodniczącego Powiatu Krakowskiego za wybitne osiągnięcia w nauce. 16 marca 2015 roku pojawił się debiutancki album Mateusz Pałka/Szymon Mika Quartet - POPYT , który zebrał wysokie noty wśród krytyków. W czerwcu 2017 roku wraz z zespołem Mateusz Pałka Trio wydał płytę SANSAdla włoskiej wytwórni EmmeRecord Label. Płyta zyskuje uznanie na rynku międzynarodowym i otrzymuje wysokie recenzje. Uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich w Polsce i za granicą prowadzonych przez mistrzów takich jak Chick Corea, Gerald Clayton, Paolo Birro, Kenny Garrett, Chuck Israels, Ben Street, Dave Kikoski, Ed Cherry, David Liebman, Eddie Henderson. Współpracuje z czołowymi artystami polskiej i europejskiej sceny jazzowej.

Szymon Mika - jeden z najbardziej utalentowanych gitarzystów jazzowych młodego pokolenia, zdobywca Pierwszej Nagrody na Międzynarodowym Jazzowym Konkursie Gitarowym im. Jarka Śmietany (2015), Grand Prix Indywidualność Jazzowa na festiwalu Jazz nad Odrą (2012) oraz wielu innych nagród i wyróżnień. Został uznany Nadzieją Roku 2016 według ankiety czytelników magazynu Jazz Forum. Zachwyca dojrzałą grą, dopracowanym brzmieniem i profesjonalnym warsztatem. W 2016 roku uzyskał tytuł magistra na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, naukę kontynuował w Bazylei na Jazz Campus. W latach 2017-2018 brał udział w projekcie Focusyear, przy okazji którego występował u boku takich artystów jak: Dave Holland, Kurt Rosenwinkel, Mark Turner, Joshua Redman, Avishai Cohen i wielu innych. Na co dzień koncertuje z czołówką polskich muzyków, współtworząc nietuzinkowe projekty. O jego grze z entuzjazmem wypowiadają się takie osobowości jak Peter Bernstein, Mike Stern czy John Abercrombie. Występował na licznych festiwalach muzycznych w Polsce i zagranicą, między innymi Montreux Jazz Festival czy Letni Festiwal Jazzowy w Piwnicy Pod Baranami. Komponuje także autorska muzykę, która znalazła się do tej pory na czterech płytach w tym dwóch – „Unseen” i najnowszej „Togetherness” – nagranych z autorskim trio, które współtworzą Ziv Ravitz i Max Mucha.

Piotr Południak - kontrabasista, gitarzysta basowy. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie kontrabasu jazzowego. Jest muzykiem wszechstronnym, odnajduje się w wielu gatunkach muzycznych. Jest aktywny zarówno na scenie jazzowej, rockowej, etnicznej. Współtwórca grupy PeGaPoFo, Sandwich On The Floor, Noontide Trio. Jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów jazzowych.

Patryk Dobosz - polski perkusista. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie perkusji jazzowej. Laureat międzynarodowych konkursów jazzowych takich jak Jazz Hoileart, Getxo Jazz Festival. Koncertuje na całym świecie m.in. w Europie, USA i Azji. Współpracował z artystami światowego formatu: Randy Brecker, Joel Frahm, John Abercrombie, Ed Cherry, Adam Pierończyk, Grzegorz Nagórski, Janusz Muniak, Maciej Obara, Piotr Wyleżoł, Włodek Pawlik.

Polecane wydarzenia
Brak nadchodzących wydarzeń

Bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera

Email