Krzysztof Popek Quintet


18 czerwca 2016 20:30

Dodaj do kalendarza Google

Koncepcja zespołu oparta jest na brzmieniu oraz indywidualności każdego z muzyków, stąd pieczołowity ich dobór. Kolorystykę tworzy specyficzna, wspólna barwa dwóch instrumentów: fletu altowego razem z puzonem. Muzyka zespołu oparta jest na kompozycjach własnych a także tzw.“oryginals“ które zawierając wspólny “idiom“ w sferze aranżacyjno -wykonawczej tworzą jednolity klimatycznie program, gdzie elementy etniczne mieszają się z nowoczesnym bopem, momentami free a wszystko oparte jest na groovowej pulsacji.

?KRZYSZTOF POPEK QUINTET
Krzysztof Popek ? flet altowy
Grzegorz Nagórski ? puzon
Paweł Kaczmarczyk ? fortepian
Andrzej Zielak ? kontrabas
Kazimierz Jonkisz ? perkusja

? Krzysztof Popek ? czołowy polski flecista jazzowy, od wielu lat niezmiennie zajmujący pierwsze miejsce w ankietach jazzowych miesięcznika Jazz Forum. Właściciel znanej niemal na całym świecie niezależnej firmy fonograficznej POWER BROS.
Pierwsze jazzowe kroki stawiał na festiwalach Jazz Juniors\' 82 i Jazz nad Odrą\' 85 zdobywając na obu nagrody indywidualne. Gra na flecie sopranowym i altowym, a oprócz tego jest kompozytorem, aranżerem oraz inspirującym leaderem wielu swoich formacji. Najbardziej znacząca - Young Power, która zyskała sobie niezwykły rozgłos i popularność. Spośród wielu nagranych przez ten zespół płyt na uwagę zasługuje ?Man of Tra?, na której gościnnie zagrali również: Tomasz Stańko, Michał Urbaniak.
Sukcesem okazała się płyta ?Letters and Leaves? nagrana w 1996 r. w kwintecie, nominowana do Fryderyka\' 96 oraz Płyta Roku\' 96.
W 2005 nagrał znaczącą ?House of Jade? wraz z Victorem Lewisem, Davidem Friesenem, Randy Porterem i Piotrem Wojtasikiem a w 2006 płytę “ You are in my heart “ razem z Joe LaBarbera, Davidem Friesenem, Randy Porterem i Piotrem Wojtasikiem. Obecnie tworzy zespół razem z Cameron Brown, Stephen Scott , Victor Lewis i Piotrem Wojtasikiem.
Koncertował w najważniejszych klubach w całej Europie, a także między innymi na takich festiwalach jak: Warsaw Jazz Summer, Jazz Jamboree, Molde International Jazz Festival, Göttinger Jazzfestival, Leverkusener Jazz Tage, Nancy Jazz Pulsations, Berlin Jazz Tage, Stockholm Jazz and Blues All Stars Festival i wiele innych. W roku 1997 wraz ze swoim Quintetem wystąpił w Bonn na uroczystości przyłączenia Polski do Nato. www.krzysztofpopek.com

? Paweł Kaczmarczyk - ur. 8. lutego 1984 roku w Krakowie - polski pianista, aranżer, kompozytor i sideman. Trzeci album artysty “Complexity in Simplicity“ wydany dla prestiżowej wytwórni ACT Music otworzył pianiście drzwi do międzynarodowej kariery. Płyta została uznana “Albumem Roku“, a Paweł Kaczmarczyk “Pianistą Roku“ (JAZZ FORUM).
Laureat nagrody ?Kulturalne Odloty Gazety Wyborczej? w kategorii ?Artysta Roku 2009? oraz zdobywca “Oskarów Jazzowych“ - Grand Prix Jazz Melomani w kategoriach: Nowa Nadzieja, Artysta Roku, Album Roku. Był dwukrotnie nominowany do nagrody “FRYDERYK“ w kategoriach: Jazzowy Muzyk Roku, Fonograficzny Debiut Roku.
Koncertuje na całym świecie m.in. w Europie, USA, Indiach, Afryce, Azji i Półwyspie Arabskim.
Występował i współpracował z artystami światowego formatu takimi jak: Lee Konitz, Jon Christensen, Mino Cinelu, Emil Mangelsdorff, , Poogie Bell, Hadrien Feraud, Eivind Aarset, Arild Andersen, Theodosii Spassov, Janusz Muniak, Piotr Wojtasik, Adam Pierończyk, Zbigniew Namysłowski.

? Andrzej Zielak - Ur. 10 lipca 1982. Absolwent Instytutu Jazzu AM im. Karola Szymanowskiego w Katowicach(2006), w klasie kontrabasu prof. Jacka Niedzieli.
- Grand Prix festiwalu ?Krokus jazz festiwal? z zespołem Patrycjusz Gruszecki Quintet (2006)
- I nagroda na festiwalu ?Jazz Juniors? z zespołem ?The Fellows Quintet? (2006)
- I nagroda na międzynarodowym festiwalu w Usti nad Labem (Czechy) z zespołem ?BIOTONE? (2008)
Brał udział w projektach muzycznych takich muzyków jak: Piotr Wojtasik, Maciej Sikała, Eryk Kulm, Krzysztof Popek, Andrzej Jagodziński, John Betsh, Jarosław Śmietana, Anna Serafińska,
Aktualnie współpracuje z: zespołem ?Kattorna?,na stałe gra w zespołach: ?Przemek Strączek trio?, ?BIOTONE?, ?Krzysztof Popek QUINTET?, ?Eryk Kulm Quartet?.

? Grzegorz Nagórski - Kompozytor, doktor Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Jego debiut profesjonalny miał miejsce na Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu w 1982 r. z zespołem Jana Ptaszyna Wróblewskiego w projekcie ?Play Monk?. Karierę muzyczną rozpoczął jeszcze podczas studiów na Akademii Muzycznej w Katowicach (1983-1987) współpracując z zespołami ?New Coast?, ?After Action Satisfaction? oraz ?Young Power?. Po ukończeniu studiów muzycznych w Katowicach, Grzegorz Nagórski otrzymał stypendium w University of Miami-USA, gdzie w 1993 roku otrzymał Master Degree. W tamtym okresie współpracował z multiinstrumentalistą Ira Sullivanem, oraz wystąpił z: Ray Charlsem, Tito Puente, Joe Hendersonem, Michaelem Breckerem, Marią Schneider, Phil Woodsem, Slide Hamptonem, Johnem Fedchockem oraz Red Rodneyem. Od roku 1995 do 1996 Grzegorz Nagórski był członkiem “Charlie Persip Super Big Band“, z którym współpracował w czasie swojego pobytu w Nowym Jorku. Po powrocie do Polski w 1996 r. Grzegorz Nagórski kontynuował swoją działalność artystyczną koncertując i nagrywając płyty z czołowymi polskimi muzykami jazzowymi: Robertem Majewskim, Zbigniewem Namysłowskim, Henrykiem Miśkiewiczem, Wojciechem Staroniewiczem, Kubą Stankiewiczem i Ingą Lewandowską. Rozpoczął również współpracę z Jazz Big Band Graz (Austria), z którym w roku 2000 koncertował z jednym z największych aranżerów i kompozytów wszech czasów Bobem Brookmeyer\'em. Z tego okresu pochodzi płyta “Jazz Big Band Graz plays music of Bob Brookmeyer?. W roku 2007 powołał do życia swój kwartet, a w 2008 roku ukazała się płyta Dedication, nagrodzona Fryderykiem za rok 2009 w kategorii Fonograficzny Jazzowy Debiut Roku. W 2011 r. ukazała się druga płyta puzonisty OVER & OVER. Otrzymała ona 3 nominacje do nagrody Fryderyka 2012 w kategoriach: Jazzowy Album Roku 2012, Jazzowy Muzyk Roku 2012 oraz Jazzowy Aranżer i Kompozytor Roku 2012. Skład zespołu (podobnie jak na Dedication) tworzą: Paweł Tomaszewski na fortepianie, Andrzej Święs na kontrabasie i Łukasz Żyta na perkusji. Wszystkie utwory na płytach kwartetu to autorskie kompozycje Grzegorza Nagórskiego.

? Kazimierz Jonkisz - perkusista, pedagog, legenda polskiej sceny jazzowej. Przez jego bandy przewinęło się wielu znanych obecnie muzyków. Swoje pierwsze ?jazzowe szlify? zdobywali tacy muzycy jak: Krzesimir Dębski, Janusz Skowron, Maciej Strzelczyk, Andrzej Olejniczak, Andrzej Łukasik, Maciej Sikała, Krzysztof Popek.
W dyskografii ma blisko siedemdziesiąt albumów. Te najbardziej znane to chociażby ?Tiri Taka? czy ?Outsider? wydane w kultowej serii Polish Jazz w latach osiemdziesiątych. Najnowszy album ?Jazz Energy? ukazał się 10 września 2013 roku nakładem wydawnictwa Multikulti Project.
Kazimierz Jonkisz realizuję się również jako pedagog, naucza jazzu. Wykłada w klasie perkusji w Średniej Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Udziela swojej wiedzy na warsztatach muzycznych Drum Camp Poland w Kielcach, a także na cyklicznych warsztatach muzycznych w Puławach wspólnie z profesorami z Berklee College of Music w Bostonie oraz Music Hochschule w Grazu.
-------------------
12on14 Jazz Club
ul. Noakowskiego 16, 00-666 Warszawa
(https://goo.gl/maps/nfL2hRGQNbU2)

www.12on14club.com

Bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera

Email