Janczarski & McCraven Quintet


15 listopada 2016 22:00

Dodaj do kalendarza Google

Janczarski & McCraven Quintet to synteza pięciu muzycznych charakterów, pięciu instrumentów, pięciu odmiennych wrażliwości. To świadomy jazz, niepozbawiony przy tym wyczucia i smaku. Tworzą go doświadczeni muzycy, na co dzień członkowie zespołów gwiazd tak rodzimej, jak i zagranicznej sceny jazzowej. Na szczególną uwagę zasługuje gość specjalny, członek legendarnego chicagowskiego AACM – trębacz Rasul Siddik, postać znana zarówno w USA, gdzie się urodził, jak i w Europie, gdzie mieszka od przeszło trzydziestu lat. Jego doświadczenie zdobywane w zespołach światowych legend, w połączeniu z bogactwem wpływów i inspiracji w równym stopniu płynących z tradycji, co z awangardy, czynią zeń niezwykle barwną muzyczną postać, której energia i charyzma dodaje kolegom z zespołu skrzydeł. W kwietniu zespół nagrał w Paryskim studio Bopcity płytę pt. „Travelling East & West”, która ukazała się nakładem wydawnictwa For Tune.

▎JANCZARSKI & MC CRAVEN QUINTET
Borys Janczarski – saksofon
Stephen McCraven – perkusja
Rasul Siddik – trąbka
Joanna Gajda – fortepian
Adam Kowalewski – kontrabas

Wtorek, 15.11.2016, godz. 22:00

Dla posiadaczy klubowej karty VIP / dziennikarzy bez akredytacji / studentów / uczniów przysługuje (za okazaniem ważnej legitymacji) zniżka -10%. Ulga obowiązuje zarówno w przedsprzedaży jak i w dniu koncertu.

Nie gwarantujemy miejsc siedzących. Możliwość rezerwacji miejsca/stolika jest możliwa wyłącznie dla posiadaczy klubowej karty VIP.
- - - - - - - - - - -
★ Borys Janczarski – jest samoukiem muzycznym. Po ukończeniu studiów prawniczych we Francji szlifował swoje umiejętności muzyczne w Chorzowie pod okiem Piotra Wojtasika oraz w zespołach Kazimierza Jonkisza i Monty Watersa (tu wraz z W. Pulcynem i M. Tokajem – Jazz na Starówce 2005). Współpracował, między innymi z Billy Harperem (płyta DVD: „BILLY HARPER in Concert: Live From Poland”: http://www.billyharper.com/) Monty Watersem, Ishamem „Rusty” Jonesem, Kevinem Mahoganym, Ronnie Cuberem (CD, Kazmierz Jonkisz, „Six Hours With Ronnie”, 2015, For Tune) Januszem Muniakiem, Zbigniewem Namysłowskim, Sławomirem Kulpowiczem, Piotrem Wojtasikiem, Arturem Dutkiewiczem, Joanna Gajdą,CD,”Heaven-Earth,earyh-Heaven”,CD,2009,Jazz Forum), Pavolem Bodnarem ( płyta „ECCE”, nagroda Aurel 2006),AMC Trio, Łukaszem Korybalskim. Od 2002 jest regularnym członkiem zespołów Kazimierza Jonkisza (CD,K.Jonkisz „Energy”, 2004 i K.Jonkisz „Jazz Energy” 2013, MULTIKULTI).Uczestniczył w nagraniach muzyki filmowej, między innymi do filmów: „Chaos”, reż K.Żuławski, „Wojna Polsko-Ruska”, reż K.Żuławski,„Ki”, reż.L.Dawid,„Całe Mnóstwo Miłości”, reż. B.Kaczmarek.

★ Stephen McCraven – amerykański perkusista, mający na swoim koncie współpracę z takimi gigantami jazzu jak Sam Rivers, Yusef Lateef, Benny Golson, Mal Waldron, Freddie Hubbard, David Murray, Ricky Ford czy Billy Harper, od przeszło dwudziestu lat współtworzy kwartet legendarnego saksofonisty Archie Sheppa. Zaczął naukę gry na perkusji w wieku 10 lat w Jimmy Stavris Drum School w New Haven Conn, a w późniejszych latach kontynuował edukację w Berklee College of Music oraz w University of Massachusetts, gdzie uczył się od mistrzów takich jak Max Roach czy Archie Shepp.
Swą profesjonalną karierę zaczynał w zespole Mariona Browna – awangardowego saksofonisty, z którym odbył pierwszą europejską trasę w 1977 roku. Jej owocem była płyta koncertowa „La Placita”. Rok później powrócił do Europy, by na stałe zamieszkać w Paryżu i nagrać pierwszą płytę pod własnym nazwiskiem – „Wooley the Newt” (1978). W Paryżu zaprzyjaźnił się i pobierał naukę u legendarnego perkusisty z zespołu Milesa Davisa, Philly Joe Jonesa, jak również u Kenny’ego Clarke’a.

Od czasu debiutu Stephen McCraven nagrał ze swym zespołem osiem bardzo zróżnicowanych płyt (od mainstreamu po awangardę), w trakcie realizacji są zaś dwie kolejne.

★ Rasul Siddik – urodzony w St. Louis, Siddik pierwszy raz usłyszał Milesa Davisa, kiedy miał 6 lat.

Wychowując się, muzycznie, wsród takich postaci jak Julius Hemphill, Oliver Lake, Lester Bowie, Joseph Bowie, Baikida Caroll i John Hicks nie mógł nie zainteresować się eksperymentowaniem.
Współpracował z twórcami i pionierami światowego jazzu awangardowego i eksperymentalnego takimi jak Joseph Jarman, Muhal Richard Abrams, Henry Threadgill oraz legendarnym AACM (Association for the Advancement of Creative Musicians), współtworząc wraz z Sabu Zawadi - BLACK ARTIST GROUP OF CHICAGO czy NOW! SEXTET z perkusitą Tani Tabbalem.

Od lat mieszkający w Paryżu, współpracujący na co dzień z mieszkającymi tam lub będącymi w trasie legendarnymi muzykami amerykańskimi takimi jak Bobby Few, John Betsch lub Henry Grimes, Katherine Roberts, Hamiet Bluiett, Raymond Eldridge Tayammun Falah.

★ Joanna Gajda – absolwentka klasy fortepianu Wojciecha Niedzieli na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach. Obecnie wykładowca Akademii Sztuki w Szczecinie. Współpracowała z Urszulą Dudziak, Billy Harperem,Newman Taylor Bakerem,Johnem Betschem, Borysem Janczarskim, Kazimierzem Jonkiszem, Marcinem Jahrem, Maciejem Sikałą, Mieczysławem Szcześniakiem, Piotrem Wojtasikiem, Judy Bady, Deborą Brown, Natalią Przybysz oraz Natalią Niemen. Wraz z zespołem Stowarzyszenie Orkiestra Jazzowa jest laureatką pierwszej nagrody na Festiwalu Standardów Jazzowych w Siedlcach w 2002 roku. Ważniejsze nagrania płytowe:“Asaf“ z Maciejem Sikałą 2003 , “Something for Now“ z krakowską formacją “New Bone“ 2004,“Long Time“ Irek Głyk 2005,gościnnie “Zwykły cud“ Mieczysław Szcześniak 2005 ,“Heaven Earth Earth Heaven“ z Borysem Janczarskim i Natalią Przybysz 2009,“Opowieść o trzech drzewach“ z Natalią Niemen 2012 “Travelling East & West“ z Borysem Janczarskim, Rasulem Siddik, Adamem Kowalewskim i Stephenem Mc Cravenem 2015.

★ Adam Kowalewski – absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, od 1999 także wykładowca tego wydziału, w klasie kontrabasu i gitary basowej.
Od roku 2005 współpracuje ze światowej sławy skrzypkiem Nigelem Kennedym. Współpracował i współpracuje od wielu lat z czołówką polskich muzyków jazzowych takich, jak: Janusz Muniak, Jan Ptaszyn Wróblewski, Tomasz Szukalski, Tomasz Stańko, Piotr Baron, Piotr Wojtasik, Leszek Możdżer, Adam Pierończyk, Jarosław Śmietana, Eryk Kulm, Artur Dutkiewicz, Joachim Mencel.
Grał na wszystkich ważniejszych festiwalach jazzowych w Polsce, także w krajach, jak Niemcy, Wielka Brytania, Austria, Francja, Holandia, Norwegia, Szwecja, Belgia, Włochy, Czechy, Słowacja, Bułgaria, Węgry, Rumunia, Litwa, Ukraina, Rosja, Meksyk, Izrael, Australia, Japonia, Chiny, Korea Południowa, Liban, Turcja, Szwajcaria, Egipt!
Występował również u boku takich międzynarodowych gwiazd, jak Bennie Maupin, Eddie Henderson, Gary Bartz, John Abercrombie, Nigel Kennedy, Jeff Beck, John Purcell, Kevin Mahogany, Steve McCraven, John Gross, Scott Hamilton, Duffy Jackson, Dolph Castellano, Karin Krog, Andy Mandorff, Wolfgang Puschnig, Dave Friedman, Tuna Otenel, Rusty Jones,Lee Konitz, Dino Saluzzi, Stephen Riley.
-------------------
12on14 Jazz Club
ul. Noakowskiego 16, 00-666 Warszawa
(https://goo.gl/maps/nfL2hRGQNbU2)

www.12on14club.com

Bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera

Email