Directed by Jazz: Music of Elvin Jones


20 września 2019 20:30

Dodaj do kalendarza Google

Serdecznie zapraszamy na piątkowy cykl koncertów pod nazwą „Directed by Jazz”.

W ramach projektu „Directed by Jazz” chcemy przybliżyć twórczość najwybitniejszych twórców światowego jazzu, którzy na stale zapisali się w pamięci wielu pokoleń muzyków i słuchaczy. Zaproszeni muzycy będą przedstawiać oryginalne aranżacje utworów, prezentując przegląd twórczości wybranego artysty. Nie zabraknie również własnych interpretacji i improwizacji. Za każdym razem skład zespołu będzie tematycznym odzwierciedleniem prezentowanego artysty. Koncerty w ramach „Directed by Jazz” to z jednej strony spotkanie z historią jazzu a z drugiej doskonała okazja do wysłuchania nietuzinkowych przedstawicieli tego gatunku.


Borys Janczarski - saksofon tenorowy
Paweł Kaczmarczyk - fortepian
Wojciech Pulcyn - kontrabas
Kazimierz Jonkisz - perkusja

Elvin Jones - był najmłodszym wśród braci Jonesów (trębacz Thad i pianista Hank). Wzrastał w atmosferze przesiąkniętej muzyką. W miejscowych zespołach grał na bębnach, a na początku lat 50. podjął stałą pracę w małym zespole Billy’ego Mitchella. W połowie dekady Jones przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie bardzo szybko stał się czołowym perkusistą nowoczesnego jazzu. Pracował z wieloma wybitnymi muzykami, w tym z J.J. Johnsonem, Donaldem Byrdem i Sonnym Rollinsem.

W 1960 r. wszedł do kwartetu Johna Coltrane’a. W tym zespole pozostał przez pięć lat, zdobywając pozycję jednego z najwybitniejszych perkusistów w historii jazzu. Reprezentowany przez niego styl postbopowej gry na bębnach odegrał ważną rolę w historii tego instrumentu.

Po odejściu od Coltrane’a prowadził kilka małych zespołów, które realizowały w pełni jego wizję jazzu. W 1966 r. związał się na krótko z Dukiem Ellingtonem. Końcem lat 60., a potem przez całe lata 70. i 80., koncertował, występując w klubach, na estradach i festiwalach całego świata. W swych zespołach w charakterze sidemanów zatrudniał Joe’ego Farrella, George’a Colemana i Wilbura Little’a. W 1979 r. nagrał z Artem Pepperem album „Very R.A.R.E.”, był też bohaterem filmu dokumentalnego „Different Drummer: Elvin Jones”. Jones poszerzył swą grą wachlarz środków techniczno-ekspresywnych wypracowany przez twórców bebopowych struktur jazzu, Maxa Roacha i Arta Blakeya.

Muzyka Jonesa i jego zespoły były mocno związane z awangardowymi nurtami jazzu. Jako twórca postbopowy, doprowadził do zasadniczego przewartościowania stylu gry w zespole, zintegrował perkusję z improwizacjami liderów.

Piątek, 20.09.2019 | 20:30

BILETY
Normalny – 90 PLN
Ulgowy – 81 PLN

✱ Bilety są dostępne na naszej stronie internetowej www.12on14club.com / w kasie klubu / przed koncertem „na bramce” (jeśli pula biletów nie została wyczerpana).
✱✱ Bilety ulgowe przysługują posiadaczom klubowej karty VIP / dziennikarzom bez akredytacji / studentom i uczniom za okazaniem ważnej legitymacji.
✱✱✱ W przypadku ceny biletu powyżej 100 zł dla posiadaczy Karty Muzyka, Managera obowiązuje opłata w wysokości 50 % ceny podstawowej.
✱✱✱✱ Koncerty zaczynają się punktualnie. Zakup biletu gwarantuje miejsce siedzące. Posiadaczom Kart VIP przysługuje możliwość wyboru miejsca.

Polecane wydarzenia
Brak nadchodzących wydarzeń

Bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera

Email