Directed by Jazz: Music of Charles Mingus


13 września 2019 20:30

Dodaj do kalendarza Google

Serdecznie zapraszamy na piątkowy cykl koncertów pod nazwą „Directed by Jazz”.

W ramach projektu „Directed by Jazz” chcemy przybliżyć twórczość najwybitniejszych twórców światowego jazzu, którzy na stale zapisali się w pamięci wielu pokoleń muzyków i słuchaczy. Zaproszeni muzycy będą przedstawiać oryginalne aranżacje utworów, prezentując przegląd twórczości wybranego artysty. Nie zabraknie również własnych interpretacji i improwizacji. Za każdym razem skład zespołu będzie tematycznym odzwierciedleniem prezentowanego artysty. Koncerty w ramach „Directed by Jazz” to z jednej strony spotkanie z historią jazzu a z drugiej doskonała okazja do wysłuchania nietuzinkowych przedstawicieli tego gatunku.


Maciej Kądziela - saksofon altowy
Marcel Baliński - fortepian
Roman Chraniuk - kontrabas
Adam Zagórski - perkusja

Charles Mingus (ur. 22 kwietnia 1922, zm. 5 stycznia 1979) - zwolennik zbiorowej improwizacji, uważany jest za jednego z największych muzyków jazzowych i kompozytorów w historii, obok Louisa Armstronga, Duke’a Ellingtona, Charlie’ego Parkera, Dizzy’ego Gillespie’ego, Dannie’ego Richmonda i Herbie’ego Hancocka.

Jego kompozycje zawierają elementy hard bopu, czerpiąc głównie z czarnej muzyki gospel i bluesa, a czasem z third stream, free jazzu i muzyki klasycznej.

Lata 50. to okres niebywałej aktywności Charlesa - ponad dziesięć albumów dla różnych wielkich wytwórni. Materiał był niezwykłą mieszanką bluesa, jazzu i improwizacji, zanurzonych w tradycji gospel. Jego twórczość była świeża, pełna religijnego uniesienia i pasji, jak z kościoła baptystów. Mingus grał koncerty z Charlie’em Parkerem, którego kompozycje i improwizacje bardzo go inspirowały. Mingus uważał Parkera za największego geniusza i innowatora w historii jazzu. Równocześnie był zniesmaczony autodestrukcją i uzależnieniem od narkotyków Parkera. Nienawidził Birda za to, że niechcący zniszczył całe pokolenia utalentowanych muzyków, zbyt wpatrzonych w niego, by szukać własnych sposobów wyrazu.

Lata 60. to kolejny okres wytężonej pracy i powstania takich albumów, uznawanych za absolutny kanon, jak: „Mingus Plays Piano” czy „The Black Saint ant The Sinner Lady

W połowie lat 70. Mingus zachorował na stwardnienie zanikowe boczne. Granie sprawiało mu coraz większą trudność, jednak nie zaprzestał występów na żywo: Montreux Live 1975, Newport Jazz Festival, Live 1977. Na pewnym etapie choroby Mingus nie mógł już grać, kontynuował jednak komponowanie i nadzorował wiele nagrań. W 1977 ukazały się trzy jego ostatnie albumy studyjne - „Cumbia & Jazz Fusion”, „Three or Four Shades of Blues” oraz „His Final Work”.

Tuż przed śmiercią Charles pracował z Joni Mitchell nad jej albumem „Mingus”, który zawierał teksty Mitchell do kompozycji Charlesa, w tym „Goodbye Pork Pie Hat”, napisany w hołdzie dla Lestera Younga. Na albumie tym, oprócz Joni Mitchell, wystąpili Jaco Pastorius, Wayne Shorter, Herbie Hancock i Peter Erskine.

Mingus zmarł 5 stycznia 1979, w wieku zaledwie 57 lat, w Meksyku, dokąd wyjechał na leczenie i rekonwalescencję. Jego prochy zostały rozsypane nad rzeką Ganges.

Muzyka Charlesa Mingusa pozostaje świeża i ponadczasowa, pełna pierwotnej siły bluesowej, z ogromnym feelingiem. Nagrał ponad 50 albumów jako bandlider oraz 35 płyt jako sideman.


Piątek, 13.09.2019 | 20:30

BILETY
Normalny – 80 PLN
Ulgowy – 72 PLN

✱ Bilety są dostępne na naszej stronie internetowej www.12on14club.com / w kasie klubu / przed koncertem „na bramce” (jeśli pula biletów nie została wyczerpana).
✱✱ Bilety ulgowe przysługują posiadaczom klubowej karty VIP / dziennikarzom bez akredytacji / studentom i uczniom za okazaniem ważnej legitymacji.
✱✱✱ W przypadku ceny biletu powyżej 100 zł dla posiadaczy Karty Muzyka, Managera obowiązuje opłata w wysokości 50 % ceny podstawowej.
✱✱✱✱ Koncerty zaczynają się punktualnie. Zakup biletu gwarantuje miejsce siedzące. Posiadaczom Kart VIP przysługuje możliwość wyboru miejsca.

Polecane wydarzenia
Brak nadchodzących wydarzeń

Bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera

Email