Directed by Jazz: Music of Billy Strayhorn


6 grudnia 2019 20:30

Dodaj do kalendarza Google

W ramach projektu „Directed by Jazz” chcemy przybliżyć twórczość najwybitniejszych twórców światowego jazzu, którzy na stale zapisali się w pamięci wielu pokoleń muzyków i słuchaczy. Zaproszeni muzycy będą przedstawiać oryginalne aranżacje utworów, prezentując przegląd twórczości wybranego artysty. Nie zabraknie również własnych interpretacji i improwizacji. Za każdym razem skład zespołu będzie tematycznym odzwierciedleniem prezentowanego artysty. Koncerty w ramach „Directed by Jazz” to z jednej strony spotkanie z historią jazzu a z drugiej doskonała okazja do wysłuchania nietuzinkowych przedstawicieli tego gatunku.


Mark Waggoner - gitara
Borys Janczarski - saksofon tenorowy
Wojciech Pulcyn - kontrabas
Kazimierz Jonkisz - perkusja

Billy Thomas Strayhorn - jeśli znasz kompozycję jazzową "Take the A Train", to wiesz coś nie tylko o Duke'u Ellingtonie, ale także o Billy'm "Sweet Pea" Strayhornie, jego kompozytorze. Strayhorn dołączył do zespołu Ellingtona w 1939 roku, w wieku 24 lat. Ellingtonowi spodobało się to, co zobaczył w Billy'm i wziął tego nieśmiałego, utalentowanego pianistę pod swoje skrzydła. Żaden z nich nie był pewien, jaka będzie funkcja Strayhorna w zespole, ale ich muzyczne talenty przyciągnęły się nawzajem. Pod koniec roku Strayhorn stał się niezbędny dla zespołu Duke Ellington Band; aranżowanie, komponowanie, zasiadanie przy pianinie. Billy dokonał szybkiej i niemal całkowitej asymilacji stylu i techniki Ellingtona. Trudno było rozeznać, gdzie kończy się jeden styl, a zaczyna drugi. Rezultaty współpracy Ellington-Strayhorn przyniosły światu jazzu wiele radości.

"....Billy Strayhorn był moją prawą ręką, lewą ręką, wszystkimi oczami z tyłu głowy, moimi falami mózgowymi w jego głowie i jego w mojej". - Duke Ellington

Urodzony w Dayton, 29 listopada 1915 roku, młody kompozytor i pianista Billy Strayhorn w 1938 roku zaproponował Duke'owi Ellingtonowi swój utwór Lush Life; niecały rok później Strayhorn został aranżerem i pianistą zespołu Ellington, który miał trwać do śmierci Strayhorna w 1967 roku. Jego klasyczny i jazzowy warsztat, połączony z wyrafinowanym smakiem, został doceniony przez Ellingtona, który opisał go jako "mojego słuchacza, mojego najbardziej niezawodnego rzeczoznawcę [i] krytyka".

Wśród utworów, które Strayhorn skomponował sam lub z Ellington są takie klasyki jak Take the A Train, Chelsea Bridge, Passion Flower i Johnny Come Lately.

Piątek, 6.12.2019 | 20:30

BILETY
Normalny - 80 PLN
Ulgowy – 72 PLN

✱ Bilety są dostępne na naszej stronie internetowej www.12on14club.com / w kasie klubu / przed koncertem „na bramce” (jeśli pula biletów nie została wyczerpana).
✱✱ Bilety ulgowe przysługują posiadaczom klubowej karty VIP / dziennikarzom bez akredytacji / studentom i uczniom za okazaniem ważnej legitymacji.
✱✱✱ W przypadku ceny biletu powyżej 100 zł dla posiadaczy Karty Muzyka, Managera obowiązuje opłata w wysokości 50 % ceny podstawowej.
✱✱✱✱ Koncerty zaczynają się punktualnie. Zakup biletu gwarantuje miejsce siedzące. Posiadaczom Kart VIP przysługuje możliwość wyboru miejsca.

Polecane wydarzenia
Brak nadchodzących wydarzeń

Bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera

Email