Directed by Jazz: Music of Steve Swallow


3 stycznia 2020 20:30

Dodaj do kalendarza Google

W ramach projektu „Directed by Jazz” chcemy przybliżyć twórczość najwybitniejszych twórców światowego jazzu, którzy na stale zapisali się w pamięci wielu pokoleń muzyków i słuchaczy. Zaproszeni muzycy będą przedstawiać oryginalne aranżacje utworów, prezentując przegląd twórczości wybranego artysty. Nie zabraknie również własnych interpretacji i improwizacji. Za każdym razem skład zespołu będzie tematycznym odzwierciedleniem prezentowanego artysty. Koncerty w ramach „Directed by Jazz” to z jednej strony spotkanie z historią jazzu a z drugiej doskonała okazja do wysłuchania nietuzinkowych przedstawicieli tego gatunku.


Music of Steve Swallow by Wojciech Pulcyn Trio
Rafał Sarnecki - gitara
Wojciech Pulcyn - kontrabas
Krzysztof Dziedzic - perkusja

Steve Swallow - to megagwiazda, człowiek, który od ponad 50 lat jest na muzycznym szczycie, co jest tym bardziej zdumiewające, że w zasadzie zawsze pozostaje w cieniu członków różnych zespołów w których grywa. Swój pierwszy solowy album nagrał w 1974 roku, niemal 15 lat po pierwszych sesjach płytowych, w których uczestniczył. Jego formalny debiut, biorąc pod uwagę datę wydania płyty, to słynny album George’a Russella – „Ezz-thetics” z 1961 roku, w czasie nagrania tej płyty znalazł się w studiu między innymi obok Dona Ellisa, Ericka Dolphy.

Steve Swallow od dawna jest ulubionym elektrycznym basistą wielu krytyków jazzowych, ponieważ zamiast grać na swoim instrumencie w sposób rockowy, Swallow podkreśla wysokie tony i zbliża się do elektrycznego basu, do pewnego stopnia, jakby to była gitara. Pierwotnie zaczynał od fortepianu i trąbki, a następnie osiadł na akustycznym basie jako nastolatek. Swallow dołączył do trio Paula Bleya w 1960 roku i wraz z Bleyem był częścią awangardowej wersji Jimmy'ego Giuffre'a 3 w latach 1960-1962.

Swallow nagrywał z Georgem Russellem i był członkiem kwartetu Art Farmera (1962-1965), zespołu Stana Getza (1965-1967) i ważnej edycji kwartetu Gary'ego Burtona (1967-1970). Ta ostatnia grupa (poczynając od gitarzysty Larry'ego Coryella) była właściwie jedną z pierwszych grup fusion i to właśnie w tym czasie Swallow rozpoczął grę na elektrycznym basie; w ciągu kilku lat przestał grać całkowicie akustycznie.

Na początku lat 70-tych Swallow mieszkał w północnej Kalifornii, w tym czasie głównie grając lokalnie. W późnych latach 70-tych był blisko związany z grupami Carli Bley, chociaż czasami pracuje nad innymi projektami

Swallow okazał się również utalentowanym kompozytorem, a wśród jego bardziej znanych utworów znalazły się "Eiderdown", "Falling Grace", "General Mojo's Well Laid Plan" i "Hotel Hello".

Piątek, 03.01.2020 | 20:30

BILETY
Normalny - 80 PLN
Ulgowy – 72 PLN

✱ Bilety są dostępne na naszej stronie internetowej www.12on14club.com / w kasie klubu / przed koncertem „na bramce” (jeśli pula biletów nie została wyczerpana).
✱✱ Bilety ulgowe przysługują posiadaczom klubowej karty VIP / dziennikarzom bez akredytacji / studentom i uczniom za okazaniem ważnej legitymacji.
✱✱✱ W przypadku ceny biletu powyżej 100 zł dla posiadaczy Karty Muzyka, Managera obowiązuje opłata w wysokości 50 % ceny podstawowej.
✱✱✱✱ Koncerty zaczynają się punktualnie. Zakup biletu gwarantuje miejsce siedzące. Posiadaczom Kart VIP przysługuje możliwość wyboru miejsca.

Polecane wydarzenia
Brak nadchodzących wydarzeń

Bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera

Email