Directed by Jazz: Music of Ella Fitzgerald *SOLD OUT*


20 września 2020 20:30

Dodaj do kalendarza Google

W ramach projektu „Directed by Jazz” chcemy przybliżyć twórczość najwybitniejszych twórców światowego jazzu, którzy na stale zapisali się w pamięci wielu pokoleń muzyków i słuchaczy. Zaproszeni muzycy będą przedstawiać oryginalne aranżacje utworów, prezentując przegląd twórczości wybranego artysty. Nie zabraknie również własnych interpretacji i improwizacji. Za każdym razem skład zespołu będzie tematycznym odzwierciedleniem prezentowanego artysty. Koncerty w ramach „Directed by Jazz” to z jednej strony spotkanie z historią jazzu a z drugiej doskonała okazja do wysłuchania nietuzinkowych przedstawicieli tego gatunku.


Music of Ella Fitzgerald by Judyta Pisarczyk Quartet
Judyta Pisarczyk - wokal
Michał Jakubczak - fortepian
Mateusz Szewczyk - kontrabas
Stefan Raczkowski - perkusja

Ella Fitzgerald - nazywana „pierwszą damą piosenki”. Była jedną z najważniejszych wokalistek jazzowych XX wieku. Przeboje takie jak „Love for Sale” czy „How High The Moon” zapewniły jej nieśmiertelność. Otrzymała 13 nagród Grammy i sprzedała ponad 40 milionów płyt. Śpiewam, jak czuję - mówiła Ella i być może w tym tkwił jej klucz do serc słuchaczy.

Jej głos był elastyczny, o szerokim zakresie, dokładny i ponadczasowy. Potrafiła śpiewać duszne ballady, słodki jazz i naśladować każdy instrument w orkiestrze. Współpracowała ze wszystkimi znakomitościami jazzu, od Dukea Ellingtona, Counta Basiego i Nat Kinga Cole'a, po Franka Sinatrę, Dizzy Gillespiego i Benny'ego Goodmana. (A raczej można powiedzieć, że wszyscy wielcy jazzu mieli przyjemność pracować z Ellą).


Urodziła się jako Ella Jane Fitzgerald w Wirginii w kwietniu w 1917. Jej rodzice rozstali się po urodzeniu Elli i przyszła gwiazda jazzu zamieszkała z matką i ojczymem w Nowym Jorku. Mała Ella chciała zostać tancerką, chociaż już wtedy wpadały jej w ucho jazzowe nagrania Louisa Armstronga, Binga Crosby’ego czy The Boswell Sisters. Szczególnie podziwiała główną wokalistkę - Connee Boswell. W 1934 roku Ella zadebiutowała w Apollo Theater w Harlemie. Po wygranej w konkursie talentów współpracę zaproponował jej Tiny Bradshaw, jednak jej kariera rozpoczęła się na dobre po spotkaniu z Chickiem Webbem. Ich wspólny utwór „A - Tisket, A - Tasket” okazał się sporym hitem. W 1942 Ella zaczęła występować solo, pojawiając się na koncertach „Jazz at the Philharmonic”. Wraz z nadejściem ery swingu nastąpiła zmiana w sposobie śpiewania Elli - jej głos brzmiał inaczej i zaczęła bardziej z nim eksperymentować. Wpływ na te zmiany miał także Dizzy Gillespie i jego orkiestra. Przełomem okazał się roku 1945, kiedy płyta „Flying Home” opisana została w „New York Times” jako najbardziej wpływowe jazzowe nagranie ostatniej dekady.

Ella Fitzegrald znana była także ze współpracy z najsłynniejszymi jazzowymi muzykami, takimi jak: Cole Porter, Tony Flanagan, Oscar Peterson, Lou Levy, Paul Smith, Jimmy Rowles, Benny Goodman czy Louis Armstrong. Z tym ostatnim spotkała się dwukrotnie - powstały wówczas płyty „Ella and Louis” i „Ella and Louis Again”. Ta dwójka muzyków, zwana „jazzowym dream teamem” nagrała wspólnie takie hity jak „Cheek to Cheek”, „The Nearness Of You”, „Tenderly”, „Gee Baby Ain’t I Good To You” czy „Stars Fell On Alabama”. Równie ważną płytą w karierze Elli były nagrania Gershwina zawarte na krążku „Ella Swings Gershwin” wydanej w 1950 roku. Pięć lat później Ella rozpoczęła współpracę z wytwórnia Verve. Dzięki temu powstało 8 krążków, które weszły w skład kanonu określanego jako „Great American Songbook”.

Życie prywatne Elli było mniej udane niż życie zawodowe. Nieprzerwanie w trasie, koncertując na całym świecie skupiała się głównie na śpiewaniu. Na koncie miała dwa nieudane małżeństwa z Bennym Kornegayem i Rayem Brownem. Pod koniec lat 90. zaczęła mieć problemy ze zdrowiem, przeszła atak serca i operację wszczepienia bypassów, chorowała też na cukrzycę. Lady Ella zmarła w 1996 roku w swoim domu w Beverly Hills w wieku 79 lat. Źródło: https://www.rmf.fm/muzyka/biografia,2358,Ella,Fitzgerald.html

Niedziela 20.09.2020 | 20:30

Nowa lokalizacja 12on14
ul. Brzeska 18 | Praga-Północ

BILETY
Normalny – 76 PLN
Ulgowy – 68 PLN

✱ Bilety są dostępne na naszej stronie internetowej www.12on14club.com / w kasie klubu / przed koncertem „na bramce” (jeśli pula biletów nie została wyczerpana).
✱✱ Bilety ulgowe przysługują posiadaczom klubowej karty VIP / dziennikarzom bez akredytacji / studentom i uczniom za okazaniem ważnej legitymacji.
✱✱✱ W przypadku ceny biletu powyżej 100 zł dla posiadaczy Karty Muzyka, Managera obowiązuje opłata w wysokości 50 % ceny podstawowej.
✱✱✱✱ Koncerty zaczynają się punktualnie. Zakup biletu gwarantuje miejsce siedzące. Posiadaczom Kart VIP przysługuje możliwość wyboru miejsca.


„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca”

Polecane wydarzenia
Brak nadchodzących wydarzeń

Bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera

Email