Directed by Jazz: Music of Bud Powell


10 stycznia 2020 20:30

Dodaj do kalendarza Google

W ramach projektu „Directed by Jazz” chcemy przybliżyć twórczość najwybitniejszych twórców światowego jazzu, którzy na stale zapisali się w pamięci wielu pokoleń muzyków i słuchaczy. Zaproszeni muzycy będą przedstawiać oryginalne aranżacje utworów, prezentując przegląd twórczości wybranego artysty. Nie zabraknie również własnych interpretacji i improwizacji. Za każdym razem skład zespołu będzie tematycznym odzwierciedleniem prezentowanego artysty. Koncerty w ramach „Directed by Jazz” to z jednej strony spotkanie z historią jazzu a z drugiej doskonała okazja do wysłuchania nietuzinkowych przedstawicieli tego gatunku.


Music of Bud Powell by Paulski/Białowolski Quartet
Jakub Paulski - gitara
Tomasz Białowolski - fortepian
Wojciech Szwugier - kontrabas
Piotr Skrzyński - perkusja

Bud Powell - jest uważany jest za jednego z najważniejszych muzyków ery be-bopu, czyli niesłychanie dla jazzu korzystnego przełomu lat czterdziestych i pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Obok Charlie Parkera, Dizzy Gillespiego i Milesa Davisa jest wręcz jednym z ojców gatunku. Pozostawił po sobie takie utwory jak „Bouncing with Bud”, „Un Poco Loco”, „Oblivion” czy „Celia”.

Bud Powell, urodzony w Harlemie pochodził z muzykalnej rodziny. Jego ojciec był pianistą, a sam Bud Powell rozpoczął formalną edukację muzyczną w wieku 5 lat. Jego ojciec grał stride, więc pierwszym idolem Buda został Fats Waller, odnoszący wielkie sukcesy w końcówce lat 30.. Wiele źródeł podaje, że rewolucję w muzycznym świecie młodego Buda Powella wywołał kontakt z muzyką Arta Tatuma. Wielu młodych pianistów wirtuozeria Tatuma podcinała skrzydła. Bud Powell jednak ciągle ćwiczył i doszedł do technicznej doskonałości. W małym Uptown House niedaleko rodzinnego mieszkania w Harlemie usłyszał po raz pierwszy Theloniousa Monka i Charlie Parkera, szybko stając się częścią towarzystwa spotykającego się w słynnym klubie Minton’s. Zanim skończyła się druga wojna światowa, niespełna dwudziestoletni Bud Powell grywał już regularnie w zespołach Dizzy Gillespiego, Oscara Pettiforda i nieco bardziej konwencjonalnej orkiestrze Cootie Williamsa. W 1947 roku nagrywał z kwintetem Charlie Parkera. Był rozchwytywanym pianistą ze względu na doskonałą technikę gry i łatwość czytania nut, co zawdzięczał wszechstronnej edukacji muzycznej.
-Rafał Garszczyński (https://jazzpress.pl/kanon-jazzu/bud-powell-complete-blue-note-and-roost-recordings)

Paulski/Białowolski Quartet - zespół powstał z zamiłowania do muzyki ery bebopu oraz z potrzeby rozwijania wspólnej pasji, jaką jest nieczęsto spotykana w dzisiejszych czasach chęć bezpośredniego nawiązywania do korzeni. Liderzy zespołu poznali się w szkole na „Bednarskiej” w Warszawie, ale pomysł stworzenia wspólnego zespołu zrodził się podczas międzynarodowych warsztatów jazzowych prowadzonych przez legendarnego pianistę i edukatora Barry’ego Harrisa w Rzymie (marzec 2017), w których obaj uczestniczyli. Główną inspiracją dla zespołu jest tradycja muzyki bebopu oraz utwory pochodzące z filmów i musicali amerykańskich lat 30tych i 40tych. W repertuarze znajdują się mało już dziś znane standardy jazzowe dawniej wykonywane przez m.in: Nat King Cole’a, Ellę Fitzgerald, George’a Shearinga, Buda Powella czy Barry’ego Harrisa. Na tym gruncie Paulski i Białowolski tworzą również własne kompozycje przeznaczone na kwartet. W skład kwartetu wchodzą doświadczeni, wielokrotnie nagradzani muzycy koncertujący w Polsce i za granicą. Zespół miał premierę swojej płyty „Pick Yourself Up” w roku 2019 podczas koncertu otwierającego 37 festiwal Jazz Na Kresach w Zamościu.

Piątek, 10.01.2020 | 20:30

BILETY
Normalny - 90 PLN
Ulgowy – 81 PLN

✱ Bilety są dostępne na naszej stronie internetowej www.12on14club.com / w kasie klubu / przed koncertem „na bramce” (jeśli pula biletów nie została wyczerpana).
✱✱ Bilety ulgowe przysługują posiadaczom klubowej karty VIP / dziennikarzom bez akredytacji / studentom i uczniom za okazaniem ważnej legitymacji.
✱✱✱ W przypadku ceny biletu powyżej 100 zł dla posiadaczy Karty Muzyka, Managera obowiązuje opłata w wysokości 50 % ceny podstawowej.
✱✱✱✱ Koncerty zaczynają się punktualnie. Zakup biletu gwarantuje miejsce siedzące. Posiadaczom Kart VIP przysługuje możliwość wyboru miejsca.

Polecane wydarzenia
Brak nadchodzących wydarzeń

Bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera

Email