Directed by Jazz: Sonny Rollins


28 czerwca 2019 20:30

Dodaj do kalendarza Google

Serdecznie zapraszamy na piątkowy cykl koncertów pod nazwą „Directed by Jazz”.

W ramach projektu „Directed by Jazz” chcemy przybliżyć twórczość najwybitniejszych twórców światowego jazzu, którzy na stale zapisali się w pamięci wielu pokoleń muzyków i słuchaczy. Zaproszeni muzycy będą przedstawiać oryginalne aranżacje utworów, prezentując przegląd twórczości wybranego artysty. Nie zabraknie również własnych interpretacji i improwizacji. Za każdym razem skład zespołu będzie tematycznym odzwierciedleniem prezentowanego artysty. Koncerty w ramach „Directed by Jazz” to z jednej strony spotkanie z historią jazzu a z drugiej doskonała okazja do wysłuchania nietuzinkowych przedstawicieli tego gatunku.


Sonny Rollins - to postać niezwykle ważna w historii muzyki jazzowej, będąca inspiracją i niedościgłym wzorem przede wszystkim dla saksofonistów tenorowych, choć nie tylko. W swojej długoletniej karierze nagrał ponad sześćdziesiąt albumów jako lider. Wiele jego kompozycji, w tym „St. Thomas”, „Oleo”, „Doxy”, „Pent-Up House” i „Airegin”, stały się standardami jazzowymi. Rollins został nazwany „największym żyjącym improwizatorem” i „Kolosem saksofonu”. W Polsce wystąpił dotychczas dwa razy - w październiku 1980 roku, na scenie festiwalu Jazz Jamboree w Warszawie oraz w 2011 roku na festiwalu Jazztopad we Wrocławiu.

Sonny Rollins, a właściwie Theodore, Walter (‘Sonny’ to przydomek) Rollins urodził się w 1930 roku, pod znakiem Panny – 7 września w Nowym Jorku, który w latach młodości Rollinsa stawał się stolicą jazzu. Rodzina Rollinsów, choć nie w jednym miejscu, zawsze zamieszkiwała w sercu jazzu – Harlemie. Rodzinne korzenie – Karaiby, sąsiedztwo sal gdzie grywana była muzyka – Cotton Club, Savoy Ballroom i występujący tam artyści, towarzystwo dorastających, aktywnych od wczesnych lat, przyszłych mistrzów jazzu, to czynniki kształtujące wielkiego muzyka, instrumentalistę, jazzmana. Rollinsa trzeba zaliczyć do grupy tych, o których nieodżałowany, zmarły przedwcześnie wybitny trębacz nowego jazzu mówił –„on jest MUZYKĄ”.

Jarosław Bothur - saksofon tenorowy
Michał Jaros - kontrabas
Krzysztof Dziedzic - perkusja

START: 20:30
BILETY: 40 PLN

✱ Bilety są dostępne na naszej stronie internetowej www.12on14club.com / w kasie klubu / przed koncertem „na bramce” (jeśli pula biletów nie została wyczerpana).
✱✱ Posiadaczom kart muzyka, fotografika, dziennikarza i managera, przysługuje wolny wstęp.

Polecane wydarzenia
Brak nadchodzących wydarzeń

Bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera

Email