Directed by Jazz: Christian McBride


19 lipca 2019 20:30

Dodaj do kalendarza Google

Serdecznie zapraszamy na piątkowy cykl koncertów pod nazwą „Directed by Jazz”.

W ramach projektu „Directed by Jazz” chcemy przybliżyć twórczość najwybitniejszych twórców światowego jazzu, którzy na stale zapisali się w pamięci wielu pokoleń muzyków i słuchaczy. Zaproszeni muzycy będą przedstawiać oryginalne aranżacje utworów, prezentując przegląd twórczości wybranego artysty. Nie zabraknie również własnych interpretacji i improwizacji. Za każdym razem skład zespołu będzie tematycznym odzwierciedleniem prezentowanego artysty. Koncerty w ramach „Directed by Jazz” to z jednej strony spotkanie z historią jazzu a z drugiej doskonała okazja do wysłuchania nietuzinkowych przedstawicieli tego gatunku.


Podczas najbliższego spotkania twórczość wirtuoza kontrabasu Christiania McBride'a przedstawi zespół powołany przez Romka Chraniuka.

Maciej Kądziela - saksofon altowy
Michał Wróblewski - foretpian
Roman Chraniuk - kontrabas
Adam Zagórski - perkusja

Christian McBride - sześciokrotny zdobywca GRAMMY, wirtuoz kontrabasu , kompozytor, aranżer, pedagog, urodził się 31 maja 1972 r. w Filadelfii (Pensylwania). Mając 9 lat zaczął grać na gitarze basowej, dwa lata później – na kontrabasie. Muzyki uczył się w High School for Performed Arts w Filadelfii. Wychowany w przesiąkniętym soulem mieście, McBride przeniósł się do Nowego Jorku w 1989 roku, gdzie rozpoczął studia w Julliard School of Music.

Opisywany jako cudowne dziecko nastolatek, został zaproszony do grupy saksofonisty Bobby’ego Watsona w wieku 17 lat. Potem grał w zespołach Roya Hargrove’a (1989-90), Freddie’ego Hubbarda, Benny’ego Greena (od 1990), Benny’ego Golsona (od 1991). Grał z grupą Superbass (Raya Browna i Johna Claytona). Był członkiem Kwartetu Joshuy Redmana. Występował i nagrywał z wieloma legendami jazzu jak: McCoy Tyner, Herbie Hancock, Pat Metheny, Joe Henderson, Diana Krall, Roy Haynes, Chick Corea, John McLauglin, Wynton Marsalis, Hank Jones, George Duke, Brad Mehldau oraz muzyki rozrywkowej, soulu, popu jak Sting, Paul McCartney, Queen Latifah, Kathleen Battle, James Brown.

Christian McBride jest ambasadorem jazzu. Przez cztery lata pełnił (2006 – 2010) stanowisko szefa Kreatywnej Katedry Jazzu w Los Angeles Philharmonic (zastąpił go Herbie Hancock). Jest producentem i gospodarzem programu radiowego The Lowdown: Conversations with Christian oraz audycji Jazz Night In America. Jest doradcą artystycznym do spraw jazzu w Performing Arts Center w New Jersey.

McBride jest luminarzem nieustannie sięgającym w przyszłość. Jego pozycję potwierdza ranking „Down Beat”, gdzie obok Dave Hollanda – należy do najlepszych kontrabasistów i gitarzystów basowych na świecie.

START: 20:30
BILETY: 40 PLN

✱ Bilety są dostępne na naszej stronie internetowej www.12on14club.com / w kasie klubu / przed koncertem „na bramce” (jeśli pula biletów nie została wyczerpana).
✱✱ Posiadaczom kart muzyka, fotografika, dziennikarza i managera, przysługuje wolny wstęp.

Polecane wydarzenia
Brak nadchodzących wydarzeń

Bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera

Email