Directed by Jazz: Music of Branford Marsalis


9 sierpnia 2019 20:30

Dodaj do kalendarza Google

Serdecznie zapraszamy na piątkowy cykl koncertów pod nazwą „Directed by Jazz”.

W ramach projektu „Directed by Jazz” chcemy przybliżyć twórczość najwybitniejszych twórców światowego jazzu, którzy na stale zapisali się w pamięci wielu pokoleń muzyków i słuchaczy. Zaproszeni muzycy będą przedstawiać oryginalne aranżacje utworów, prezentując przegląd twórczości wybranego artysty. Nie zabraknie również własnych interpretacji i improwizacji. Za każdym razem skład zespołu będzie tematycznym odzwierciedleniem prezentowanego artysty. Koncerty w ramach „Directed by Jazz” to z jednej strony spotkanie z historią jazzu a z drugiej doskonała okazja do wysłuchania nietuzinkowych przedstawicieli tego gatunku.


Podczas najbliższego spotkania twórczość saksofonisty i jednego z głównych przestawicieli współczesnego jazzu Branforda Marsalisa przedstawią:

Olaf Węgier - saksofon
Wojciech Pulcyn - kontrabas
Krzysztof Dziedzic - perkusja

Branford Marsalis (ur. 26 sierpnia 1960 w Breaux Bridge w stanie Luizjana) - wybitny amerykański saksofonista i kompozytor jazzowy, jedna z najważniejszych postaci współczesnego jazzu. Jest najstarszym z sześciu braci Marsalisów, z których czterech jest muzykami jazzowymi, podobnie jak ojciec - Ellis Marsalis, kultowy pianista Nowego Orleanu).

Branford Marsalis to „rasowy” saksofonista oraz kompozytor i jedna z największych gwiazd dzisiejszej sceny jazzowej. Pierwszym instrumentem Branforda był saksofon altowy, grał na nim studiując w bostońskiej Berklee School of Music. Już w 1981 roku był w ‘Jazz Messengers’ Arta Blakey’a, zaś rok później grał w małym zespole kierowanym przez… Wyntona Marsalisa. Wtedy zamienił alt na saksofony sopranowy i tenorowy. Odtąd pojawiał się w sesjach nagraniowych z wybitnymi jazzmanami: od Milesa Davisa po Dizzy’ego Gillespie’go. Podobnie jak wielu młodych muzyków Branford Marsalis często grywał w zespołach jazz-rockowych. Największą popularność przyniosła mu współpraca ze Stingiem, ale ta – jak się później okazało – nie zaciążyła na jazzowej karierze saksofonisty. Już w końcu lat osiemdziesiątych zdobył reputację czołowego saksofonisty post-bopowego, cieszył się uznaniem w kręgach fusion, hip-hopu (eksperymentował z projektem Buckshot LeFonque) a nawet muzyki klasycznej ( realizując m.in. piekny album „ Romances For Saxophone”). - Dionizy Piątkowski, jazz.pl


START: 20:30
BILETY: 40 PLN

✱ Bilety są dostępne na naszej stronie internetowej www.12on14club.com / w kasie klubu / przed koncertem „na bramce” (jeśli pula biletów nie została wyczerpana).
✱✱ Posiadaczom kart muzyka, fotografika, dziennikarza i managera, przysługuje wolny wstęp.

Polecane wydarzenia
Brak nadchodzących wydarzeń

Bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera

Email