Directed by Jazz: Tribute to John Coltrane feat. John Betsch *SOLD OUT*


2 sierpnia 2019 20:30

Dodaj do kalendarza Google

Serdecznie zapraszamy na piątkowy cykl koncertów pod nazwą „Directed by Jazz”.

W ramach projektu „Directed by Jazz” chcemy przybliżyć twórczość najwybitniejszych twórców światowego jazzu, którzy na stale zapisali się w pamięci wielu pokoleń muzyków i słuchaczy. Zaproszeni muzycy będą przedstawiać oryginalne aranżacje utworów, prezentując przegląd twórczości wybranego artysty. Nie zabraknie również własnych interpretacji i improwizacji. Za każdym razem skład zespołu będzie tematycznym odzwierciedleniem prezentowanego artysty. Koncerty w ramach „Directed by Jazz” to z jednej strony spotkanie z historią jazzu a z drugiej doskonała okazja do wysłuchania nietuzinkowych przedstawicieli tego gatunku.


Directed by Jazz: Tribute to John Coltrane feat. John Betsch
W podróż przez muzyczny dorobek giganta jazzu Johna Coltrane'a zabiorą nas:

Borys Janczarski - saksofon tenorowy
Mark Waggoner - gitara
Wojciech Pulcyn - kontrabas
John Betsch - perkusja

Prawdopodobnie najważniejszy saksofonista w historii muzyki jazzowej, John Coltrane - autor takich albumów jak „A Love Supreme”, „Giant Steps”, „Blue Train” czy „My Favorite Things”

John William Coltrane (ur. 23 września 1926 w Hamlet, Karolina Północna, zm. 17 lipca 1967 w Nowym Jorku), jeden z najwybitniejszych i najbardziej znanych jazzowych saksofonistów XX wieku. Mąż pianistki Alice Coltrane.

Studiował w Ornstein School of Music do 1945, kiedy to otrzymał powołanie do jednostki wojskowej stacjonującej na Hawajach. Po zakończeniu służby poświęcił się bez reszty swojej pasji, grając w różnych zespołach (m.in. Jimmy’ego Heatha, Howarda McGhee i Dizzy’ego Gillespiego). Z tym ostatnim w 1949 nagrał swoją pierwszą płytę. Przez dwa lata był muzykiem w septecie Johnny’ego Hodgesa, a w 1955 został zaproszony do współpracy z kwintetem Milesa Davisa, w którym grając udoskonalił swój warsztat muzyczny. Wkrótce rozpoczął współpracę z Theloniousem Monkiem, a ponowna kooperacja z Milesem zaowocowała nagraniem jednej z najwybitniejszych płyt jazzowych Kind of Blue (1959). W maju 1960 zadebiutował jego słynny zespół z pianistą McCoy Tynerem oraz perkusistą Elvinem Jonesem, do którego w 1961 dołączył basista Jimmy Garrison. Coltrane należy do prekursorów free jazzu, do kanonu którego należą nagrane przez niego płyty: A Love Supreme i Ascension.

John Betsch - amerykański perkusista, uczeń Maxa Roacha i Archiego Sheppa, wieloletni współpracownik Steve’a Lacy’ego. Mając lat dziewięć, John Betsch rozpoczął naukę gry na perkusji w szkolnej orkiestrze. W latach 1977-79 współpracował z Abdullah Ibrahimem, w kolejnych latach z Archie Shepp’em, Steve’em Lacy’m, Billy Harperem, Malem Wadronem, Jimi Pepperem. Od lat związany jest również z polską sceną jazzową - z Piotrem Wojtasikiem.

Brzmienie Betscha zawsze charakteryzowano jako agresywne. Jego gra była zaczepna i niekonwencjonalna. Obecnie, nic się nie zmieniło. Nadal dzięki swoim swingowym próbom buduje napięcie i odpowiada za poszerzanie granic stylu free.

Jako lider, John Betsch nagrał tylko jeden album, Earth Blossom (1974), pod szyldem John Betsch Society. Jest to płyta z elementami muzyki świata, pełna szamańskich motywów, hippisowskiego ducha, jazzowego Flower Power i przede wszystkim wyzwolenia, tak bardzo charakterystycznego dla gry Johna Betscha.


START: 20:30
BILETY: 50 PLN

✱ Bilety są dostępne na naszej stronie internetowej www.12on14club.com / w kasie klubu / przed koncertem „na bramce” (jeśli pula biletów nie została wyczerpana).
✱✱ Posiadaczom kart muzyka, fotografika, dziennikarza i managera, przysługuje wolny wstęp.

Polecane wydarzenia
Brak nadchodzących wydarzeń

Bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera

Email