Ładowanie Wydarzenia

« Wszystko Wydarzenia

  • To event minęło.

Pianohooligan „15 Studies For The Oberek”

7 października 2016 @ 20:30 - 23:00

| 50PLN
Pianohooligan
KUP BILET

 

15 Studies for the Oberek czyli 15 Studiów nad Oberkiem to drugi album solowy Pianoohooligana, będący zbiorem muzycznych rozważań artysty poświęconych tej formie polskiego tańca. Tytułowe Studia to krótkie szkice muzyczne dedykowane konkretnym cechom Oberka, przywołujące na myśl fortepianową miniaturę. 15 utworów zawartych na krążku stanowi próbę odnalezienia uniwersalnych właściwości muzyki ludowej, jak również ich konfrontacji z językiem muzyki współczesnej.

Materiał obejmuje pięć zagadnień tematycznych, na które składają się po trzy Studia. Artysta, zadając sobie pytania o źródło improwizacji, rejestruje proces wnikania do wnętrza tańca, uwypuklając i opisując takie jego elementy jak rytm, melodia czy harmonia. Otrzymujemy dzięki temu materiał niezwykle barwny, napięciowo zróżnicowany, z wieloma zaskakującymi zwrotami akcji, którego nadrzędnym celem jest odnalezienie i zrozumienie istoty tytułowego Oberka.

 

Za polski jazzowy album roku uznaję 15 Studies for the Oberek Piotra Orzechowskiego, który sygnuje solowe albumy jako Pianohooligan. To przemyślana i fascynująca podróż do źródeł polskiej muzyki.
RZECZPOSPOLITA / MAREK DUSZA

15 Studies for the Oberek, album unikatowy, jedyny w swoim rodzaju, ugruntowuje pozycję Orzechowskiego jako najbardziej kreatywnego i bezkompromisowego artysty młodego polskiego jazzu.
JAZZ FORUM / BOGDAN CHMURA

Prawdopodobnie najlepsza do tej pory płyta tego muzyka w jego krótkiej karierze, potwierdzająca całkowicie jego klasę i to, że w jego rozwoju wszystko przebiega z niebłaganą, wprawiającą w zdumienie, konsekwencją. Brawo!
POLISH JAZZ / MACIEJ NOWOTNY

To muzyka, dla której rankingi takie jak „płyta roku” czy „muzyka roku” są formalnością zupełnie zbędną. Bo wyrywając się wysoko ponad normę, ponad ranking czy schemat – przedstawia przestrzeń nikomu dotychczas nieznaną, na potrzeby której trzeba stworzyć nowy schemat, nową normę, nowy ranking. I wciąż jest to jazz.
JAZZPRESS / MAGDA IGNATOWICZ-SOŁTYS

15 Studies for the Oberek udał się bardzo i myślę, że ten zestaw prac nad pięcioma różnymi parametrami polskiej formy ludowej był jedną z lepszych okołoludowych rzeczy, jakie nas spotkały w Roku Kolberga.
POLITYKA / BARTEK CHACIŃSKI

 

★ Piotr Orzechowski – rocznik 1990. Pianista i kompozytor, absolwent Berklee College of Music, jeden z najbardziej utytułowanych muzyków jazzowych młodego pokolenia. Laureat wielu nagród, w tym najważniejszej – I. Nagrody na Montreux Jazz Solo Piano Competition (2011), którą zdobył jako pierwszy Polak w historii tego legendarnego szwajcarskiego festiwalu.

Lider kwartetu jazzowego High Definition, z którym wygrał kilka międzynarodowych konkursów – m.in. Jazz Hoeilaart w Belgii (2011), a także zaprosił do współpracy giganta trąbki jazzowej Randy’ego Breckera, której owocem były dwie trasy koncertowe – po Polsce (2012) i krajach Zatoki Perskiej (2013). Występował w składach wybitnych postaci światowego jazzu, takich jak Victor Mendoza (trasa po Tajwanie, 2014), czy Perico Sambeat (trasa po Ekwadorze, 2015).

Ma na swoim koncie kilka albumów: płytę solową z aranżacjami i utworami inspirowanymi twórczością Krzysztofa Pendereckiego pt.Experiment: Penderecki (Decca/Universal, 2012), wydany z High Definition Quartet krążek pt. HOPASA ze swoimi kompozycjami (EmArcy/Universal, 2013), czy nagrany wraz z Marcinem Maseckim z towarzyszeniem Capelli Cracoviensis album pt. Bach Rewrite(Decca/Universal, 2013). Ostatnie albumy to solowe 15 Studies for the Oberek (Decca/Universal, 2014) oraz wydany z High Defintion Quartet krążek pt. Bukoliki będący autorską aranżacją Piotra muzyki Witolda Lutosławskiego (ForTune, 2015).

Laureat tzw. Oskara Jazzowego „Grand Prix Jazz Melomani” w kategorii „Nadzieja Melomanów” (2012), a także w kategorii „Płyta Roku” za album HOPASA (2013), czy tytułu „Nadzieja Polskiego Jazzu” magazynu Jazz Forum (2014). Otrzymał nominacje do najważniejszych polskich nagród: „Koryfeusz Muzyki Polskiej” (2012), „Gwarancje Kultury” TVP Kultura (2013), „Fryderyk” (2013, 2014).

Współpracował z tak wybitnymi osobowościami świata muzyki jak, m.in.:Philip GlassSteve ReichKrzysztof PendereckiAdrian Utley z PortisheadAvishai Cohen, Randy Brecker, Victor Mendoza, Carlos Zíngaro, Skalpel, Adam Bałdych, czy Vladislav ‘Adzik’ Sendecki.

 

PIANOHOOLIGAN „15 STUDIES FOR THE OBEREK”

Piotr Orzechowski – fortepian

Piątek, 7.10.2016, godz. 20:30

 

▎BILETY

I pula (przedsprzedaż) – 50 PLN

II pula (w dniu koncertu) – 55 PLN

* Bilety są dostępne na naszej stronie internetowej www.12on14club.com / w kasie klubu / przed koncertem „na bramce”.
** Dla posiadaczy klubowej karty VIP / dziennikarzy bez akredytacji / studentów / uczniów przysługuje (za okazaniem ważnej legitymacji) zniżka -10%. Ulga obowiązuje zarówno w przedsprzedaży jak i w dniu koncertu.
*** Nie gwarantujemy miejsc siedzących. Możliwość rezerwacji miejsca/stolika jest możliwa wyłącznie dla posiadaczy klubowej karty VIP.

Szczegóły

Data:
7 października 2016
Czas:
20:30 - 23:00
Koszt:
50PLN
Wydarzenie Category:
Wydarzenie Tagi:
,

Miejsce

12on14 Jazz Club
Noakowskiego 16
Warszawa, 00-666 Polska
Telefon:
22 635 49 49
Strona internetowa:
http://12on14club.com

Organizator

12on14 Jazz Club
Telefon:
22 635 49 49
Email:
kontakt@12on14club.com
Strona internetowa:
www.12on14club.com